Završna konferencija projekta MOQAR, u organizaciji Centra za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja (CIP), trajala je 6-7.11.2024. godine u Hotelu Buna. Na Konferenciji su predstavljeni rezultati projekta kojeg finansira Vijeće Evrope, a čija je svrha prevazići prepreke u postupcima priznavanja inostranih visokoškolskih kvalifikacija u Bosni i Hercegovini. Završnoj konferenciji MOQAR projekta prisustvovali su predstavnici Službe za osiguranje kvaliteta Univerziteta "Džemal Bijedić" u Mostaru, Alim Abazović i Kenan Begović.
Konferenciju je svečano otvorio direktor CIP-a Damir Ljubić koji je u svom obraćanju istaknuo važnost realizacije projekata poput MOQAR projekta. “Ovom prilikom ističem kako CIP svojim radom stvara sve preduslove za potpunu implementaciju Lisabonske konvencije i njezino razumijevanje. U prilog tome govori činjenica da smo tokom prošle godine preveli sve prateće dokumente Lisabonske konvencije na jezike koji su u službenoj upotrebi u BiH, a ove godine Priručnik Evropskog prostora priznavanja (EAR) Manual 2023”, poručio je direktor Ljubić posebno ističući da je CIP dosegao evropske standarde u oblasti priznavanja.
Značaj rezultata MOQAR projekta prepoznali su ključni akteri iz Evropskog prostora visokog obrazovanja, te naglasili kako je CIP prvi ENIC centar koji je samostalno izveo ovakav projekt.
Tom prilikom okupljenima se obratila predsjednica ENIC/NARIC centra Italije (CIMEA) i predsjednica ENIC biroa Chiara Finocchietti koja je istaknula kako je MOQAR projekat kao i Završna konferencija vidljivi znak dugogodišnje uspješne saradnje između CIMEA-e i CIP-a. “Posebno želim istaknuti značaj ovog projekta, jer je prvi kojeg je proveo jedan ENIC centar na temu automatskog priznavanja”, naglasila je Finocchietti, čime je CIP postao jedini ENIC centar koji je do sada samostalno realizovao projekat ovog značaja.
Predsjednica ENIC/NARIC centra Latvije i članica Komiteta Lisabonske konvencije Baiba Ramina iskazala je zadovoljstvo zbog dolaska na konfereciju ističući kako Latvija intenzivno sarađuje sa CIP-om dugi niz godina te je tokom izlaganja prenijela iskustva centra kojim rukovodi o sličnim projektima koje su provodili sa Baltičkim zemljama. “Sve što radimo, kroz projekte ili u praksi, u konačnici vodi autmatskom priznavanju”, poručila je Ramina.
Menadžerica projekta Mirta Mandić Martinović prezentovala je rezultate projekta Mapiranje kvalifikacija visokog obrazovanja u svrhu automatskog priznavanja u regionu - MOQAR - naglašavajući kako je cilj projekta bio premostiti prepreke u postupcima priznavanja inostranih visokoškolskih kvalifikacija u Bosni i Hercegovini, podcrtala je Mandić Martinović.
“Naš projekti tim je, kroz brojne aktivnosti Projekta, uradio mapiranje svih visokoškolskih kvalifikacija u regionu (Republike Slovenije, Republike Hrvatske, Republike Srbije, Crne Gore i Republike Sjeverne Makedonije) s ciljem usporedbe i mogućnosti automatskog priznavanja u regionu. Takođe, preveli smo i time učinili lakše razumljivim EAR Manual 2023, te izradili internu digitalnu bazu podataka CIP-a”, naglasila je Mandić Martinović.
Dvodnevnom događaju nazoče predstavnici ENIC/NARIC mreža iz regiona i Evrope, kao i predstavnici Ministarstva civilnih poslova BiH, Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranja kvalitete BiH – HEA, predstavnici nadležnih obrazovnih vlasti i nadležnih tijela za priznavanje inostranih visokoškolskih kvalifikacija koji su prepoznali važnost projekta MOQAR.