
Održana promocija knjige “Echoes of Change: Advancing Gender Equality in Higher Education in the Balkans” na Pravnom fakultetu Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru
Promocija knjige “Echoes of Change: Advancing Gender Equality in Higher Education in the Balkans” autorica Zilke Spahić Šiljak, Jasne Kovačević i Anite Dremel održana je, u okviru UNIGEM projekta, u četvrtak, 20.3.2025. na Pravnom fakultetu Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru.
Promotorice knjige su prof. dr. Amra Jašarbegović, dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, i prof. dr. Merima Jašarević, Nastavnički fakultet Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru, a moderatorica je prof. dr. Rebeka Kotlo, univerziteska UNIGEM koordinatorica za Univerzitet "Džemal Bijedić" u Mostaru.
Na početku promocije, prisutnima se prigodno obratila moderatorica promocije prof. dr. Rebeka Kotlo, naglasivši značaj implementacije aktivnosti u okviru UNIGEM projekta na Univerzitetu “Džemal Bijedić” u Mostaru, te istaknuvši da je upravo u okviru uspješne realizacije UNIGEM projeka upriličena i promocija knjige.
Knjiga predstavlja, sasvim izvjesno, vrlo temeljitu elaboraciju jednog od najaktualnijih socijalnih pitanja bosankohercegovačkog društva – rodno zasnovanog nasilja, generalno poimajući, i rodnozasnovanog nasilja u univerzitetskim/akademskim zajednicama, a UNIGEM projekat apsolutno predstavlja neizmjerno značajnu aktualizaciju znanstvenog diskursa u vezi različitih poimanja ženskog s fokusom na diskriminaciju i rodno zasnovano nasilje.
Uz osvrt na značaj UNIGEM projekta, promotorica prof. dr. Amra Jašarbegović, posebno se osvrnula na prikaz istraživanja – publikacije po poglavljima, uz naglašavanje bitnih metodoloških odrednica te važnosti uočenih pojavnosti, istraženih stavova, mišljenja i činjenica te ključni postavki preporuka iz istraživanja, sistematiočno i jasno prezentiranih u publikaciji.
Promotorica knjige prof. dr. Jašarbegović naglasila je da su publikaciju autorice odlično sistematizirale kroz vrlo koncizna, metodološki i metodski jasna poglavlja poput: Seksistički humor i šale, Rodno osjetljiv jezik, Religija i rodno zasnovano nasilje, Rodno uvjetovano nasilje prema marginaliziranim skupinama na univerzitetima, Rod, invaliditet i intersekcionalnost, Femicid, Anti-gender pokret i rodno zasnovano nasilje.
Prema riječima promotorice prof. dr. Merime Jašarević, istraživanje je, između ostalog, krenulo od nekoliko važnih premisa:
- Da je rodno zasnovano nasilje duboko ukorijenjeno i širom rasprostranjeno diljem Zapadnog Balkana pri univerzitetima;
- Da je seksualno zlostavljanje najučestalija forma zlostavljanja pri rodno zasnovanom nasilju na balkanskim univerzitetima;
- Da univerzitetske zajednice nemaju ojačane pravne niti bilo koje druge mehanizme u prevenciji i zaštiti žrtava rodno zasnovanog nasilja;
- Da studenti i osoblje univerziteta kako akademskog tako i administrativnog nema svijest o ozbiljnosti rodnozasnovanog nasilja kao široko rasprostranjenog problema – niti ga prepoznaju, barem neke njegove forme kao nasilje
- Jak uticaj socijalnih (tradicionalnih) vrijednosti koji generiraju striknto rigidne podjele uloga kroz generacijski odgojni prenos, zbog kojih se seksizam i diskriminacija teško mijenja i izbacuje iz svakodnevne prakse…
Promocija je održana uz diskusiju, sa aktivinim angažmanom učesnika i učesnica i interaktivnim pristupom,
Projekat "Uvođenje rodno osviještenih politika u visoko obrazovanje" (UNIGEM) finansijski podržava Ambasada Ujedinjenog Kraljevstva, a njegovu implementaciju koordinira TPO fondacija te projekat provodi u partnerstvu sa 20 univerziteta u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori, među kojima je i Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru.
Projekat se implementira sa ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju.
http://tpo.ba/b/dokument/Echoes%20of%20Change%20(TPO%202025)%20web%20kor%2012-3-25.pdf