Univerzitet Dzemal Bijedi

Učitavanje...

Skip to the content

Održano predavanje na temu “Rodno osjetljiva policijska služba za žene i djevojčice izložene nasilju”

Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i TPO Fondacija u okviru projekta UNIGEM, u okviru obilježavanja kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, u periodu od 26. novembra do 10. decembra 2024. godine realizuju nekoliko predavanja, radionica i diskusija sa ciljem edukacije nastavnog i nenastavnog osoblja, kao i studenata i studentica o rodnoj ravnopravnosti i radno zasnovanom nasilju.

Predavanje na temu “Rodno osjetljiva policijska služba za žene i djevojčice izložene nasilju” uz diskusiju održao je doc. dr. Maid Pajević, za studentice i studente, 28.11.2024. godine (četvrtal) sa početkom u 15:30 sati na Pravnom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru (u sali IV godine, prizemlje zgrade Pravnog fakluteta) s ciljem podizanja i unapređenja znanja i podizanja svijesti o značaju i poštivanju rodne ravnopravnosti. Predavanje je bilo interaktivnog tipa, sa sljedećim očekivanim rezultatima:

  • Definisati i navesti obilježja rodne ravnopravnosti kroz domaće  i međunarodne pozitivne propise, s posebnim osvrtom na razumijevanje pojmova ravnopravnosti spolova, rodno uvjetovano nasilje i seksualno uznemiravanje;
  • Objasniti značaj Instambulske konvencije za rad policije;
  • Obrazložiti obilježja rodno osjetljive policije prema ženama i djevojčicama;
  • Diskutovati o problemu rodno zasnovanog nasilja sa posebnim osvrtom na femicid u BiH sa posebnim aspektom na uzroke, manifestacije i unaprjeđenje zakonodavnog i institucionalnog okvira;
  • Definisati pojam i navesti karakteristike žrtve i počinioca rodno zasnovanog nasilja.
  • Navesti osnovne uzroke rodno zasnovanog nasilja.
  • Navesti fenomenološke (pojavne) oblike rodno zasnovanog nasilja.
  • Objasniti razliku pojmova: stereotipi, predrasude i diskriminacija;
  • Značaj rodno osjetljive policije prema ženama i djevojčicama za jačanje vladavine prava i sigurnosti u društvu.

"U Bosni i Hercegovini je tokom posljednjih šest godina ubijeno više od 60 žena, koje su nastradale od ruke trenutnog ili prethodnog partnera, što dovodi do brojke od jedne žene mjesečno. Policijski službenici imaju dužnost da štite prava svih žrtava. S obzirom na to da su zajednice često veoma raznolike, važno je da policijski pristup bude osjetljiv i da odgovara na ovu raznolikost. Podaci pokazuju da je zastupljenost žena u policijskim agencijama BiH daleko ispod prosjeka potrebnog za postizanje ravnopravnosti spolova u skladu sa Zakonom o ravnopravnosti spolova u BiH.  Opći je zaključak da su policijske službenice podzastupljene u policijskim strukturama na svim nivoima u Bosni i Hercegovini, iako su u posljednjih pet godina zabilježena blaga poboljšanja Poznato je da su policijske službenice podzastupljene u policijskim organima na svim nivoima u BiH gdje se taj broj kreće oko 9%, dok zakon o ravnopravnosti spolova kaže najmanje 40% manje zastupljenog spola. Ono što je još više poražavajuće jeste što je žena dosta manje na višim i rukovodnim pozicijama, čak ih je na rukovodećim pozicijama manje od 1%, dok na najvišim rukovodnim pozicijama nemamo niti jednu ženu. Dakle nemamo nijednu ženu ni direktoricu ni komesarku policije, Kao prepreke koje stoje pred ženama u policijskim strukturama identifikovani su sljedeći faktori: policijske službenice nose dodatni teret dokazivanja, bore se sa razbijanjem stereotipa da je policija 'muško' zanimanje, te nemaju pravo na grešku. Zaključeno je da treba raditi na osnaživanju žena-policijskih službenica, promociji ovog zanimanja, sveobuhvatnom pristupu i edukaciji" zaključuje dr. sc. Maid Pajević.

Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO), prema potpisanom Memorandumu o saradnji, provode projekat “Uvođenje rodno osviještenih politika u visoko obrazovanje“ (University and gender mainstreaming (UNIGEM)" uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, sa ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju.

Projekat UNIGEM implementira Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO) u partnerstvu sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, uključujući i Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru. UNIGEM projekat predstavlja stratešku opredijeljenost univerziteta da uvođenjem rodne perspektive osiguraju rodnu ravnopravnost i siguran ambijent za nastavnike i nastavnice kao i studente i studentice na univerzitetima u Bosni i Hercegovini i regiji.

TPO Fondacija, zajedno s partnerima UNIGEM projekta i u saradnji sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, realizuje ovogodišnju kampanju "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja" koja traje od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Dana ljudskih prava, simbolično povezujući borbu protiv rodno zasnovanog nasilja sa zaštitom osnovnih ljudskih prava.