Univerzitet Dzemal Bijedi

Učitavanje...

Skip to the content

Online edukacija za nastavno i administrativno osoblje Univerziteta “Džemal Bijedić” u Mostaru (u okviru UNIGEM projekta)

Predavačica: Lana Bobić

Vrijeme: 17.12.20241. godine od  12:00 - 14:00 sati, online, putem:

Join Zoom Meeting
https://us06web.zoom.us/j/82240815010?pwd=avcwosySMgiBjOdhwqX9vQW1OLwRsK.1

Meeting ID: 822 4081 5010
Passcode: 797001

Rezime edukacije:

Prisilna kontrola je model planskog, sustavnog i dugotrajnog emocionalnog, psihičkog i ekonomskog zlostavljanja koje žrtvu pretvara u taoca zlostavljača (Stark, 2007). Prisilna kontrola može i često uključuje fizičko i seksualno nasilje, ali glavno sredstvo kontrole u prisilnoj kontroli nije fizička prisila, već strah koji se instalira kroz različite tehnike zastrašivanja, izolacije i kontrole u cilju potpune kontrole partnerice. Prisilna kontrola nije oblik već mehanizam nasilja, a Evan Stark razvija koncept kako bi odgovorio na problem neprepoznavanja mehanizma nasilja koji stoji iza poznatih oblika nasilja u intimnim partnerskim odnosima. Razumijevanje prisilne kontrole nužno je za razumijevanje rodne uvjetovanonsti nasilja nad ženama u intimnim partnerskim odnosima, mehanizma i dinamike nasilja i njegovih posljedica na žrtve kao i činjenice da nasilje, odnosno kontrola ne staju odlaskom od nasilnog partnera. Razumijevanje ovog koncepta omogućava tako i prebacivanje fokusa sa pojedinačnog "incidenta" na razumijevanja intimnog partnerskog nasilja kao kroničnog stanja koje rezultira ozbiljnim psihosocijalnim pa i fizičkim posljedicama na žrtve. Stoga je razumijevanje prisilne kontrole ključno za razumijevanje, suzbijanje i prevenciju intimnog partnerskog nasilja nad ženama kao i efikasnu zaštitu žena od nasilja.

 

Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO), prema potpisanom Memorandumu o saradnji, provode projekat “Uvođenje rodno osviještenih politika u visoko obrazovanje“ (University and gender mainstreaming (UNIGEM)" uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, sa ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju.

Projekat UNIGEM implementira Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO) u partnerstvu sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, uključujući i Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru. UNIGEM projekat predstavlja stratešku opredijeljenost univerziteta da uvođenjem rodne perspektive osiguraju rodnu ravnopravnost i siguran ambijent za nastavnike i nastavnice kao i studente i studentice na univerzitetima u Bosni i Hercegovini i regiji.