Održano predavanje ”Izazovi i strategije za implementaciju rodnoosjetljivog policijskog postupanja”
Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i TPO Fondacija u okviru projekta UNIGEM, u okviru obilježavanja kampanje „16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja“, u periodu od 26. novembra do 10. decembra 2024. godine realizuju nekoliko predavanja, radionica i diskusija sa ciljem edukacije nastavnog i nenastavnog osoblja, kao i studenata i studentica o rodnoj ravnopravnosti i radno zasnovanom nasilju.
Predavanje na temu ”Izazovi i strategije za implementaciju rodnoosjetljivog policijskog postupanja” uz diskusiju održao je doc. dr. Maid Pajević, za studentice i studente, 7.12.2024. godine (subota) sa početkom u 10:00 sati na Pravnom fakultetu Univerziteta „Džemal Bijedić“ u Mostaru (u sali IV godine, prizemlje zgrade Pravnog fakluteta) s ciljem podizanja i unapređenja znanja i podizanja svijesti o značaju i poštivanju rodne ravnopravnosti.
Očekivani rezultati koji su definisani na predavanju:
- Razumijevanje uzroka nasilja nad ženama i djevojčicama je osnova za unapređenje odgovora na tu pojavu;
- Policijski odgovor može se unaprijediti standardizacijom rodno odgovornih policijskih praksi;
- Konsultacije sa žrtvama/preživjelima su ključne za razumijevanje nedostataka u odgovoru policijske organizacije na nasilje nad ženama i djevojčicama;
- Politike i prakse policije, tužilaštva, ženskih organizacija civilnog društva i drugih subjekata u krivičnopravnom sistemu treba posmatrati kao međusobno povezane;
- Sigurnost, dobrobit i autonomija žrtava/preživjelih i odgovornost počinilaca trebaju biti u središtu svake institucionalne promjene;
- Odgovornost je ključna za stvaranje dugotrajne institucionalne promjene.
"Mnoge institucionalne promjene može uvesti i provesti izvršno rukovodstvo i/ili rukovodioci srednjeg nivoa u policijskim organizacijama. Jednom kada nastupi inicijelna institucionalna promjena rukovodioci srednjeg nivoa moraju dobiti podršku i biti osnaženi da uvedu kulturu odgovornosti na radnom mjestu za praktičnu primjenu rodno odgovornog policijskog rada. Kako bi se takav rad uspješno razvio, proveo i institucionalizirao, potrebno je ostvariti dva primarna cilja: (1)Educirati policijsko osoblje o sociološkim konceptima koji podržavaju potrebu za rodno odgovornim policijskim radom u kontekstu nasilja nad ženama i djevojčicama. Time će se odgovoriti na pitanja o tome zbog čega se u njihovoj organizaciji provodi rodno odgovoran policijski rad i (2) Uvesti institucionalnu promjenu tako što će se rodno odgovoran policijski rad razviti i integrirati u rad agencije. Procjenjuje se da je u EU, 22 posto žena doživjelo fizičko i/ili seksualno nasilje od strane sadašnjeg ili bivšeg partnera, a 43 posto psihološko nasilje, od čega većina nije prijavljena. U BiH Većina žena pretrpjela je psihičko (41,9%), zatim fizičko (24,3%), seksualno (6%) i ekonomsko (4,8%) nasilje. Nasilje se najčešće dešavalo u partnerskim odnosima (kod 39% anketiranih žena, gdje je počinilac bivši ili trenutni partner). Razlozi za tako visoke stope nasilja nad ženama i djevojčicama širom svijeta su složeni. Međutim, neka od rješenja za taj problem su jednostavna. Jedno od njih je promjena načina na koji policija i pravosudne službe reaguju prema ženama koje prijavljuju nasilje." kazao je u okviru predavanja doc. dr. Maid Pajević.
"S tim u vezi, edukacija o rodnoj ravnopravnosti predstavlja najefikasniji način u borbi protiv stereotipa. Ona je u policijskom obrazovanju bitna ne samo radi prihvaćanja većeg broja žena u policiji od strane muških kolega, nego i radi razvijanja svijesti o tome da se sigurnosne potrebe žena i muškaraca donekle razlikuju te da će policijski posao biti učinkovitiji samo ako se te razlike uzmu u obzir i ako se na njih odgovori. Na primjer, policija mora sistemski podizati svijest i kapacitet svojih zaposlenika da efikasno postupaju u slučajevima rodno zasnovanog nasilja. Vrlo je bitno otkloniti formalne i neformalne prepreke za napredovanje žena u službi. Neophodno je podizati svijest zaposlenih o rodnoj ravnopravnosti kroz predavanja, okrugle stolove, seminare. Sadržaje o rodnoj ravnopravnosti, s posebnim osvrtom na rodno zasnovano nasilje, potrebno je uvesti u sistem obrazovanja gdje to nije, a gdje je uvedeno ojačati dalji rad na tom polju. Za sve službenike i službenice potrebno je provesti kontinuiranu edukacija o važnosti i ulozi policije u postupanju u slučajevima rodno zasnovanog nasilja. Pored toga, izuzetno je bitno da rukovodstvo zauzme odlučan stav protiv rodnih stereotipa u svakodnevnom radu, kao i da poduzimaju odgovarajuće mjere protiv pripadnika policije počinitelja rodno zasnovanog nasilja. Potrebno je uvesti mehanizam za promoviranje rodne ravnopravnosti (na primjer imenovanje savjetnika ili savjetnice za pitanja rodne ravnopravnosti, ili imenovanje osobe zadužene za promociju rodne ravnopravnosti u svakoj organizacijskoj jedinici) u onim policijskim službama u kojima ne postoji, a u onima u kojima postoji, ojačati njegovu ulogu. Jedan od bitnih elemenata u uspješnijem integriranju žena u policijsku službu predstavlja i postojanje dovoljnog broja mentorica i mentora koji rade s novozaposlenima za vrijeme pripravničkog staža. Sve je prihvaćenije da, premda ključne, promjene stavova mora pratiti i razvoj institucionalnih praksi, kako bi se stalo u kraj toleranciji nasilja nad ženama i djevojčicama u zajednici" zaključuje doc. dr. Pajević.
Univerzitet „Džemal Bijedić“ u Mostaru i Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO), prema potpisanom Memorandumu o saradnji, provode projekat “Uvođenje rodno osviještenih politika u visoko obrazovanje“ (University and gender mainstreaming (UNIGEM)" uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, sa ciljem prevencije i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i seksualnog uznemiravanja te osiguranja integriteta i kvaliteta u visokom obrazovanju.
Projekat UNIGEM implementira Transkulturalna psihosocijalna obrazovna fondacija (TPO) u partnerstvu sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, uključujući i Univerzitet “Džemal Bijedić” u Mostaru. UNIGEM projekat predstavlja stratešku opredijeljenost univerziteta da uvođenjem rodne perspektive osiguraju rodnu ravnopravnost i siguran ambijent za nastavnike i nastavnice kao i studente i studentice na univerzitetima u Bosni i Hercegovini i regiji.
TPO Fondacija, zajedno s partnerima UNIGEM projekta i u saradnji sa 19 univerziteta iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore, realizuje ovogodišnju kampanju "16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja" koja traje od 25. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, do 10. decembra, Dana ljudskih prava, simbolično povezujući borbu protiv rodno zasnovanog nasilja sa zaštitom osnovnih ljudskih prava.